Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas.
Privātuma politika

4 lietas, kas ietekmē tavas kafijas garšu!


Raksta attēls

Par kafijas garšu ietekmējošiem faktoriem ir sarakstītas neskaitāmas grāmatas, veikti tūkstošiem pētījumu un vēl joprojām tiek atklātas jaunas lietas, kas ietekmē to, ko mēs saņemam savā ikrīta krūzītē. Šeit apkopoti galvenie faktori, kuri būtu jāņem vērā iegādājoties nākamo kafijas paciņu.

Kafijas suga

Mums ir pieejamas arabica (arabika) un canephora (robusta). Arabikas kafijas šķirnes (Burbon, Typical, Geisha, Caturra, Catuai, SL-34 u. c.) ir sarežģītākas savā garšā, salīdzinot ar jebkuru robustas šķirni. Robustu raksturojošā garša ir industriāls rūgtums, labākajā gadījumā ar tumšās šokolādes un dedzinātu riekstu aromātu. Svaigs un patīkams skābenums ir arabikas izteiktākā garša, taču, ja visi ražošanas posmi – novākšana, pārstrāde, grauzdēšana un pagatavošana – ir ievēroti pareizi, tad kafijai jābūt balansā starp skābenumu, saldumu un rūgtenumu.

Augšanas reģions

Katru valsti raksturo kāda aromāta īpatnība. Brazīlijā tie ir dažādi rieksti un karamele, Gvatemalā – ogas un biskvīts, Etiopijā – ziedi, citrusi un tēja, Indijā – industriāli ādas aromāti, karamele un krustnagliņa. Kolumbijā - sarkanās ogas, piemēram, ķirši un dzērvenes, kā arī arvien klātesošāks kļūst citrusa aromāts.

Augšanas augstums

Tas parasti tiek norādīts uz kafijas iepakojuma. Jo augstāk aug kafija (1200–2200 m virs jūras līmeņa), jo pilnīgāka un ar bagātāku aromātu tā būs apveltīta. Augot līdz 1000 metriem virs jūras līmeņa, patīkamai aromātu buķetei pievienojas tādi aromāti kā melnzeme, kūdra un koks. Tādēļ pasaules baristu čempionātos startē ar kafijām, kuras aug vismaz 1800 metru augstumā un augstāk.

Pārstrādes metode

Jeb –  vai kafijas ķirsis ir saskāries ar lielu ūdens vai saules daudzumu. Ja kafijas pupiņas tiek apstrādātas ar ūdeni (mazgātā pārstrāde), tad kafija būs svaigāka, ar augstāku skābenuma līmeni. Šajā metodē kafijas pupiņas tiek skalotas ar lielu daudzumu ūdens, kas aizskalo dabiskos cukurus. Kafijas, kas pārstrādātas ar dabisko metodi, būs izteikti saldas, jo kafijas ķirsis tiek noteiktu laiku turēts tiešā saules staru iedarbībā, līdz ar to ūdens no augļa izdalās un paliek dabiskais cukurs. Gluži tāpat kā, kad vīnoga pārvēršas par rozīni. Jo vairāk kafija tiek cepta, jo rūgtāka tā būs.


Atcerieties! Ar kafiju ir tieši tāpat kā ar maizi, jo svaigāka, jo garšīgāka tā būs. Lai labi garšo!


Instagram Sekot